Děkuji za poptávku! Ale obávám se, že takhle to asi nepůjde

 

„Ale jakýpak copak. Tady vám píšu, že potřebujeme texty na leták, který má propagovat každoroční jarní akci. A chceme, aby to letos byla opravdu pecka. Loňský leták vám posílám v příloze. Stihnete to do pátku?“

 

„A tak stihnout, to bych i stihnul. Ale s tím zadáním bude trošku problém. Víte, já bych se napřed potřeboval trochu seznámit s tím, co děláte. Jak přístupujete k zákazníkům, kdo to vůbec je a na čem si třeba zakládáte.“

„Tak samozřejmě na kvalitě!“

„Aha. Díky! To mi fakt pomohlo.“

 

O vás bez vás

Samozřejmě vám ty texty vymyslím. Za peníze v Praze dům, že jo. Ale bude to stát za starou bačkoru. Prošlapanou. A navíc na nesprávné podlaze.

Takže když už jste se rozhodli investovat do copywritera, měli byste si udělat čas taky na pořádné zadání. Abyste ty svoje vymazlený pantoflíčky protančili na těch správných parketách.

Protože, pojďme si nalít čistého vína – reklamní copywriting je psychologie.

A stejně jako psycholog nedokáže vyléčit pacienta, když neví, co mu je, tak ani copywriter nedokáže přesvědčit vaše potenciální zákazníky, aniž by měl páru o tom, co je trápí a po čem pasou.

Navíc, aby copywriter dokázal nasadit správný léčebný postup, tak i o tom léku, co bude lidem předepisovat, by měl něco vědět.

Takže, co vy jste zač?

Krom toho, že kvalita je u vás na prvním místě. To už vím, děkuji.

 

Tak co chceš copywritere?

Poznat vás.

Chci vědět, co děláte, jak to děláte, proč to děláte, proč už neděláte něco jinýho a v čem jste fakt dobří.

Taky chci poznat vaše zakázníky.

A neříkejte mi prosím, že váš zákazník je každý. Určitě není. Kolik vydělává, jaké má vzdělání, kde žije, jaké problémy řeší a jak mu s nimi pomůžete? Ha?

Taky by mě zajímala vaše konkurence.

Je přece vaším cílem být lepší než ona, no ne?

A pak by bylo fajn, kdybyste mi sepsali alespoň stručnou osnovu toho, co v tom letáku má zaznít. Ať si to furt nepřehazujeme jak horký brambor – že tam chybí tohle a támto.

To mi celkem stačí, k vytvoření představy, jakou terapii použít. A taky k tomu, abychom šetřili váš čas a kvůli jednomu letáku si nevyměnili sto a jeden email a neabsolvovali spolu deset telefonátů.

 

Bez kafe do větší akce nejdu

K letáku asi dobrý. Ovšem pokud chcete otextovat web, psát pravidelný mailing nebo otextovat jinou podobně velkou záležitost, tak by to naše poznávání se mělo být ještě intenzivnější.

Takže, dáme kávičku?

Nebo alespoň skype?

Hodinku dvě si popovídáme, ať ty texty stavíme na pořádných základech.

Já chci poznat vás a vy byste měli chtít poznat mě.

Když po mně chcete, abych perfektně a autenticky psal o vaší firmě. O vašem dítěti, který jste si vypiplali od fronty na živnostenký list a přes všechny pády na hubu, který k podnikání prostě patří došli až sem. Mám psát o projektu, na kterým vám sakra záleží – aby se uchytil, vydělával a pomáhal lidem.

Tak přece tuhle výsostnou činnost nesvěříte nějakýmu týpkovi, o kterým víte akorát to, jak se jmenuje a jaký má email.

Proto, než poprvé uděřím do klávesnice, měli bychom se poznat.

Ať to má šmrnc. Ten váš.

Těším se na viděnou.